Mijn favorieten

Er zijn nog geen favoriete franchiseformules geselecteerd

IKEA komt dichter bij de klant met kleinere winkels: kans voor franchisenemers?

23 september 2026

IKEA gaat de komende jaren een stuk dichter bij de Nederlandse consument zitten. De woonformule is van plan om vanaf volgend jaar meerdere kleinere vestigingen in Nederland te openen. Met winkels van 2.000 tot 3.000 vierkante meter kiest IKEA voor een compact concept dat mogelijk ook nieuwe perspectieven biedt voor franchisenemers.

Waar de eerste winkels komen en hoeveel vestigingen IKEA precies wil openen, is nog niet bekend. Wel is duidelijk dat de formule met het nieuwe concept een andere koers inslaat dan de traditionele IKEA-warenhuizen. Die hebben een oppervlakte van circa 25.000 vierkante meter. In Nederland beschikt IKEA momenteel over 13 grote vestigingen.

Kleiner winkelconcept, dichter bij de klant

In de nieuwe winkels kunnen consumenten terecht voor een selectie van het IKEA-assortiment. Daarbij gaat het vooral om kleinere en gemakkelijk mee te nemen producten, zoals gordijnen, servies, woonaccessoires en textiel. Voor grotere aankopen, waaronder keukens en veel meubelstukken, blijven de reguliere IKEA-winkels belangrijk.

Met het compacte winkelconcept wil IKEA de drempel voor een bezoek verlagen en zich vestigen op locaties die voor consumenten gemakkelijker bereikbaar zijn. Het concept kan daardoor ook interessant zijn voor winkelgebieden waar een traditioneel IKEA-warenhuis van 25.000 vierkante meter niet haalbaar is.

Nieuwe mogelijkheden voor franchisenemers?

De plannen zijn vanuit franchiseoogpunt interessant. IKEA is een franchiseformule en aangesloten bij de Nederlandse Franchise Vereniging (NFV). De formule werkt internationaal met franchisepartners, naast vestigingen die door IKEA zelf worden geëxploiteerd.

Daarmee rijst de vraag of het nieuwe, kleinschalige winkelconcept op termijn ook mogelijkheden biedt voor Nederlandse franchisenemers. Een winkel van 2.000 tot 3.000 vierkante meter vraagt immers om een andere locatie, bedrijfsvoering en investering dan een traditioneel IKEA-warenhuis.

IKEA heeft nog niet bekendgemaakt of de nieuwe Nederlandse vestigingen in eigen beheer worden geëxploiteerd of dat daarbij ook franchisenemers worden betrokken. Voor ondernemers die geïnteresseerd zijn in een franchiseformule met een sterk internationaal merk, is de ontwikkeling daarom zeker interessant om te volgen.

IKEA breidt compact concept internationaal uit

Nederland is niet het eerste land waar IKEA met kleinere winkels experimenteert. In onder meer het Verenigd Koninkrijk, Polen, Frankrijk en Spanje zijn al kleinere IKEA-vestigingen actief. Ook in Portugal, Duitsland en Italië heeft de formule plannen voor uitbreiding met compactere winkels.

Of Nederlandse ondernemers straks daadwerkelijk de mogelijkheid krijgen om een IKEA-vestiging te exploiteren, is nog niet bekend. De komst van kleinere winkels kan de formule echter nieuwe mogelijkheden bieden om locaties en ondernemers aan te spreken die met het traditionele IKEA-concept buiten beeld blijven.