Mijn favorieten

Er zijn nog geen favoriete franchiseformules geselecteerd

Na de verkoop van je bedrijf begint vaak niet de vrijheid, maar het probleem

De verkoop van een bedrijf geldt vaak als het ultieme eindpunt van ondernemerschap. Financiële onafhankelijkheid, meer tijd, minder druk. Maar waar de buitenwereld vrijheid ziet, ontstaat voor veel ondernemers juist een enorme uitdaging. Niet financieel, maar existentieel.

“De grootste misvatting is dat een exit een oplossing is,” zegt Bart van den Belt, oprichter van BusinessCoach Nederland. “Voor veel ondernemers verdwijnt er vooral iets: richting. En dat merk je pas als de rust is ingedaald.”

De leegte waar niemand het over heeft

De eerste fase na een verkoop voelt vaak goed. Geen personeel, geen druk, geen verantwoordelijkheden. Maar die fase is tijdelijk. Daarna ontstaat al snel een vacuüm. De agenda loopt leeg. De gesprekken veranderen. De vanzelfsprekendheid waarmee je werd gebeld voor beslissingen en advies verdwijnt. En wat overblijft, is een ongemakkelijke vraag: waar ben je nog van waarde?
“Een bedrijf is voor veel ondernemers hun identiteit,” zegt Van den Belt. “Niet als abstract begrip, maar heel concreet: het bepaalt waar je over nadenkt, met wie je spreekt en waar je invloed hebt. Als dat wegvalt, moet je jezelf opnieuw positioneren.”

Vrijheid is overschat

Opvallend is dat veel ondernemers precies krijgen waar ze jarenlang naartoe hebben gewerkt, en daar vervolgens moeite mee hebben. Vrijheid klinkt aantrekkelijk, maar blijkt zonder context lastig hanteerbaar. “Vrijheid zonder richting voelt niet als vrijheid, maar als leegte,” stelt Van den Belt. “En daar zijn veel ondernemers totaal niet op voorbereid.”
De reflex is voorspelbaar. Nieuwe investeringen, een adviesrol, maar weer een onderneming starten. Maar volgens Van den Belt is dat vaak symptoombestrijding. “Veel ondernemers stappen opnieuw in hetzelfde spel, terwijl hun behoefte veranderd is. Ze zoeken geen nieuwe uitdaging, maar een andere vorm van relevantie.”

Ondertussen staat de markt te schreeuwen

Wat die zoektocht extra wrang maakt: de behoefte aan hun ervaring is er wél. Organisaties zitten verlegen om mensen die al eens door het vuur zijn gegaan. Die weten hoe een bedrijf echt werkt. Die niet alleen kunnen analyseren, maar ook kunnen doorvoelen wat er speelt.

“We hebben het continu over personeelstekorten en een gebrek aan goed leiderschap,” zegt Van den Belt. “Maar het grootste onbenutte potentieel zit bij mensen met dertig jaar ondernemerservaring die na een exit geen plek meer vinden die echt past.”

De vraag en het aanbod zijn er allebei. Toch komen ze niet bij elkaar. Niet omdat de kennis ontbreekt, maar omdat er geen goed kader is om die ervaring te ontsluiten.

Advies is niet genoeg

Na een exit ligt de stap naar adviseurschap voor de hand. Met dertig jaar ervaring zijn de valkuilen bekend, zijn alle fouten al een keer gemaakt. Waarom die kennis niet doorgeven?

“Op zich een goed idee, maar de markt zit niet te wachten op meer adviseurs. Die zijn er genoeg.” Stelt Bart. “Bovendien blijven adviestrajecten vaak hangen in analyse en gesprek, zonder dat er iets verschuift in de praktijk. Er is geen behoefte aan advies, maar aan coaching.” Maar dan wel coaching door mensen die zelf weten hoe het voelt om een bedrijf te leiden, die de druk kennen, de twijfels, de eenzaamheid aan de top. Geen theorie, maar herkenning. En juist dát is schaars.

Ervaring verdient een professioneel kader

Precies daar zit de kern van wat een goede BusinessCoach doet. Niet adviseren vanaf de zijlijn, maar begeleiden vanuit ervaring. “Coaching op dit niveau vraagt om mensen die de taal spreken,” zegt Van den Belt. “Die niet hoeven te vragen wat een DGA is, maar die begrijpen wat het betekent als je er niet meer een bent.”
Voor ondernemers na een exit biedt dat iets wat een adviesrol of een nieuwe investering niet kan bieden: een spiegel die klopt. En voor organisaties die zoeken naar mensen die echt iets te zeggen hebben, biedt het een geloofwaardige tegenhanger van de generieke coaching die de markt overspoelt.

Bart van den Belt is oprichter van BusinessCoach Nederland. BusinessCoach Nederland leidt professionals op tot Register Business Coach® via een erkende post-hbo opleiding.

Ontvang gratis meer informatie over BusinessCoach Nederland

"*" geeft vereiste velden aan

Aanhef

Meer informatie over franchisen bij

BusinessCoach Nederland